wyszukiwanie zaawansowane
1 » Jak dobrać rozmiar koła? 2

Kontakt

  • E-mail:rowery@mirapolnext.pl
  • TelefonROWERY - (12) 312 51 80
    AKCESORIA I CZĘŚCI - (12) 312 51 94
  • Godziny działania sklepupn-pt 8.00 - 17.00

Jak dobrać rozmiar koła?

Jak dobrać rozmiar koła?
Osoba, która pierwszy raz kupuje rower, musi najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań, zanim dokona ostatecznego wyboru. Jednym z nich jest pytanie o rozmiar koła. O ile w rowerach dziecięcych sprawa jest prosta (Im starsze dziecko, tym większe koło), o tyle w rowerach dla dorosłych należy zastanowić się, jakie będzie zastosowanie roweru, bowiem do niektórych „typów” rowerów pewne rozmiary kół są po prostu „przypisane” – szerzej pisaliśmy o tym we wcześniejszym poradniku - „Jaki rower wybrać?”.

alt

ROWERY DZIECIĘCE
Najpierw jednak wróćmy do rowerów dziecięcych, ponieważ tutaj – tak jak pisałem wcześniej – sprawa jest najprostsza. Oczywiste jest, że dzieci rosną w różnym tempie, natomiast przyjęło się, że w rowerach dla najmłodszych rozmiar kół przyporządkowany jest do wieku (rozmiar ramy jest wtedy mniej istotny, najczęściej u poszczególnych producentów różnice są minimalne). Naturalnie, od tej reguły są odstępstwa, natomiast mniej-więcej pozwala ona dobrać odpowiedni rower dla naszej pociechy. Podział prezentuje się następująco:

2-4 lata – średnica koła 12”
4-6 lat – średnica koła 16”
5-8 lat – średnica koła 20”
7-12 lat – średnica koła 24”
(W rowerach na kole 24” duże znaczenie zaczyna mieć rozmiar ramy)


DUŻE ROWERY
Sytuacja komplikuje się od średnicy koła 26”. Potencjalny rowerzysta musi wybierać między takimi rozmiarami jak 26, 27,5, 28 i 29 cali.
W rowerach trekkingowych, crossowych i szosowych sytuacja jest jeszcze prosta - jedynym występującym rozmiarem koła jest 28”. Koła te najczęściej są mają wąskie ogumienie (1,75 i węższe) z łagodnym, szosowym bieżnikiem. Dzięki zastosowaniu takich kół jazda jest o wiele szybsza i wygodniejsza. Spadek przyczepności i nie jest tutaj odczuwalny, ponieważ rowery te stworzone są do jazdy przede wszystkim po utwardzonych szlakach.
Największe zamieszanie jest w  przypadku rowerów MTB. Chcąc kupić rower, musimy wybierać pomiędzy średnicami 26”, 27,5” i 29”.
alt

26” to ciągle najpopularniejszy rozmiar, rowery z takimi kołami od lat dominują na rynku. Ich największą zaletą jest stosunkowo niska waga, ale także zwrotność, uniwersalność i mobilność. Ponadto koła o tej średnicy charakteryzują się największą zrywnością, a osoby o wzroście poniżej 160cm w zasadzie są na ten rozmiar skazane (jazda na większych kołach może budzić u nich dyskomfort).
Koła o średnicy 26” mają też pewne wady – przede wszystkim uzyskują niższe prędkości na zjazdach i podjazdach, przez co ich użyteczność w profesjonalnym kolarstwie spadła w ostatnich latach do minimum. Mniejszy jest także kąt natarcia, przez co pokonywanie większych przeszkód jest utrudnione.. Ciągle jednak jest to najlepszy wybór dla kolarzy amatorskich i rekreacyjnych, przede wszystkim ze względu na niższą wagę i dużo mniejsze gabaryty roweru. Znacznie ułatwia to przechowywanie i transport. Ponadto są to koła o wiele bardziej komfortowe dla osób o niskim i średnim wzroście.
alt


W odpowiedzi na mankamenty mniejszych kół powstały koła o średnicy 29” dedykowane dla zawodowych rowerzystów.
Przede wszystkim zapewniają większą szybkość, są masywniejsze, a kąt natarcia jest mniejszy. Pokonywanie przeszkód i dziur staje się na nich dużo prostsze. Te zalety sprawiły, że tzw. 29ery zdominowały rowerowe maratony i zawody Cross-country. Są to jednak koła mniej zwrotne i zrywne, a jazda na nich w przypadku osób niskich może nie być do końca komfortowa.
alt


Niejakim kompromisem pomiędzy kołami 26 i 29” jest koło o średnicy 27,5”. Łączy w sobie zalety wyżej wymienionych, takie jak zrywność, szybkość i zwrotność, czy mniejsza w stosunku do 29erów waga. Jest to koło zdecydowanie najbardziej uniwersalne i coraz częściej polecane amatorskim kolażom, szczególnie w obliczu stopniowego wycofywania się producentów z dominujących przez wiele lat „dwudziestek szóstek”.
Zawsze jednak o ostatecznym wyborze powinny decydować osobiste preferencje rowerzysty. Każdy sklep daje możliwość wypróbowania roweru przed zakupem, dlatego najlepiej sprawdzić każdy z opisanych rozmiarów i niejako „pod siebie” wybrać koło o takiej średnicy, na jakiej czujemy się najlepiej.  
alt
 
Przejdź do strony głównej

Polecamy produkty

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl